A Biblia (elemzés) – A Szentírás könyvei, történetei, értelmezések
A Biblia a legnagyobb példányszámban kiadott és legtöbb nyelvre lefordított könyv, mely szent könyv a zsidóság és a kereszténység számára, ezért Szentírásnak is nevezzük.
A zsidók (más néven héberek vagy izraeliták) egy ókori, közel-keleti nép, amelynek tagjai ma a világ minden részén élnek.
A Biblia a görög „biblion” (=könyvtekercs) szó többes számú, kicsinyítő képzős alakja, melynek jelentése: „könyvecskék”. A kifejezés egy Gubla nevű föníciai város nevéből ered, melyet a görögök Büblosznak neveztek.
A „könyvek” szó arra is utal, hogy nem egységes műről van szó, hanem különböző korokban keletkezett, különböző műfajú iratok, könyvek gyűjteményéről. Legrégebbi részei Kr. e. 1000 körül keletkeztek, a legújabbak Kr. u. 120 körül.
Jellege tehát antológia (több író összeválogatott műveinek gyűjteménye). Műfajilag sokszínű szövegeket tartalmaz, elsősorban:
- történeti elbeszélés
- levél
- példázat, parabola (példabeszéd, tanmese: tanító jellegű, erkölcsi tanulságot megfogalmazó történet, pl. tékozló fiú, elveszett bárány, stb.)
- lírai művek (zsoltár, szerelmi dal)
- továbbá van benne elbeszélés, monda, novella, jogi és bölcseleti szöveg, prófécia, látomás.
Tematikusan ember és világ, ember és ember kapcsolatával foglalkozik. A keresztények számára egyfajta útmutató, iránytű, mely vigasztal, s reményt, bölcsességet ad.
A Bibliára a monoteizmus (egyistenhit) jellemző, melyet a hittörténet magasabb rendűnek értelmez a politeizmusnál (többistenhit).
A Biblia eredetileg a héber mitológia írásos forrása, mintegy kétharmadát a héber vagy zsidó Biblia alkotja, amelyet a keresztények Ószövetség néven ismernek. Az Ószövetség még Krisztus születése előtt készült könyvekből áll, amelyek többek között a világ teremtéséről és a zsidó nép történetéről szólnak, s törvényeket, próféciákat is tartalmaznak.
Az Ószövetség elnevezés arra a szövetségre utal, amit a zsidó ősatyák (Ábrahám, Izsák, Jákob) és Mózes kötött Istennel. Régiesen Ótestamentumnak is nevezik.
A keresztény Biblia az Újszövetség, amely Jézus életét és tanítását, valamint a Jézus halála utáni időszak eseményeit beszéli el.
Az Újszövetség elnevezés arra utal, hogy Isten megújítja a zsidókkal kötött szövetségét Jézus Krisztus által, és kiterjeszti az egész emberiségre. Régiesen Újtestamentumnak is nevezik.
A keresztény értelmezés szerint ugyanis az Újszövetségben Jézus által beteljesül mindaz, amit az Ószövetségben a próféták megjövendöltek, amit Isten megígért. A zsidók ebben nem hisznek.
Tehát a zsidók csak az Ószövetséget fogadják el szent könyvként, a keresztények az Ószövetséget és az Újszövetséget is.
A Biblia kétféle szöveget tartalmaz: kanonikus és apokrif szöveget.
Kanonizált vagy kanonikus szövegeknek nevezzük azoknak a bibliai könyveknek az összességét, amelyeket az egyház hitelesnek ismert el és bekerülhettek a Bibliába. A hitelesnek tartott könyvek a hagyomány szerint Isten sugalmazására születtek, ezért megütik a szent könyv mértékét. A Biblia lezárt, végérvényesített, szentesített, elfogadott szövegét alkotják.
Kanonizációnak nevezzük a Biblia összeállításának folyamatát, melynek során eldöntötték, hogy mi kerülhet be a Bibliába. A kánon görög szó jelentése: mérték, mérővessző. A kanonikus tehát szó szerint azt jelenti, hogy egy vizsgálaton átesett és a mértéknek megfelelő, megüti a mércét.
A zsidó kánon csak az ószövetségi iratokat tartalmazza, a keresztény kánon azonban az Újszövetséget is (bár van kisebb különbség a katolikus és a protestáns kánon között).
A nem kanonizált, azaz a kánonba be nem került könyveket apokrif iratoknak nevezzük. A szó jelentése: nem hiteles, hamis.
A Biblia nyelve eredetileg héber és arámi (Ószövetség), illetve görög (Újszövetség).
A lap aljára értél, kattints a következő oldalra!
Hozzászólások
A Biblia (elemzés) – A Szentírás könyvei, történetei, értelmezések — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>