Kilenc évig kell rajta ülni? Horatius elveiről
Horatius nemcsak verseket és irodalmi szabályokat hagyott örökül az utókorra. Életvezetési tanácsai a mai napig közszájon forgó, ismert mondások.
Horatius, a későbbi korok nagy példaképe, alacsony sorból származott. Apja egy felszabadított rabszolga volt, aki kemény munkával egy kis birtokra is szert tett.
A költő eleinte Augustus ellen harcolt, de később Maecenas közbenjárásával a császár oldalára állt.
Maecenas Sabinumban adott neki birtokot, és Tibur mellett is volt egy villája, ahol a verseit írta. Közben pedig kiagyalta azt a sok mindent, amiről ma is ismerjük. Például:
Meddig készüljön egy vers?
A római költők közül Horatius tudta leginkább eltanulni a görög strófaszerkezetet: szapphói, alkaioszi strófákat alkalmazott. Saját verseiről is azt mondta: a költő írja meg a művet, 9 évig várjon, és akkor nézze meg!
„Nonum prematur in annum” vagyis: Kilenc évig kell ülni rajta.
Mindent csak mértékkel!
Horatiust az arany középút megéneklőjének is nevezik. Azt vallotta: tartózkodj a szélsőségektől, túlzásoktól.
Élj a mának!
Ez talán a legismertebb tanítása: „Carpe diem!” vagyis „Élvezd a napot!” Arra gondol, hogy teljes életet kell élni. Ne aggódj örökösen, lásd meg a mának a szépségét! Használd ki a fiatalkort, a fiatalság örömeit.
Sok ember a holnap miatt aggódik, s ezért beszűkülten él. Teremtsd meg magadnak azt, ami kell, de ne vágyakozz örökösen!
Horatius négy könyvben adta ki verseit, s Carmeneknek nevezte őket. 103 vers volt összegyűtjve.
A carmen latin elnevezése a görög ódé, vagyis óda műfajnak. Az óda a líra műnemébe tartozik, ünnepélyes, választékos, emelkedett hangulatú és tanító jellegű. Horatius a verseit használta ürügyül, hogy tanítson, óvatosságra intsen. Pl. Taliarchushoz című költemény (van egyfajta könnyedsége, ami a dal műfaja felé közelíti, mégis ódának nevezhetjük, mert valakihez szól).
Az első 3 könyvet Maecenasnak ajánlotta.
Hozzászólások
Kilenc évig kell rajta ülni? Horatius elveiről — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>