Vörösmarty Mihály Szózat c. versének elemzése
A Szózat első változatát Vörösmarty 1835-ben készítette, végleges formája 1836-ban született meg. Történelmi háttere: az 1832-36-os pozsonyi országgyűlés, amit a Habsburgok feloszlattak. Ekkor mindenkinek színt kellett vallania a Habsburg-ház vagy a magyarság mellett.
Az országgyűlés siralmas befejezése után kenyértörésre került sor a bécsi udvar és a nemzet között. Az ellenzék vezérét, Wesselényi Miklóst perbe fogták, Kossuth Lajost letartóztatták.
Ekkoriban kockázatos volt a nemzeti függetlenség ügyét támogatni, az emberek félelemben éltek. A kilátástalanság és elkeseredés közepette buzdításra, reményre volt szüksége a nemzetnek.
Ez a történelmi helyzet és a nemzet sorsáért való aggódás hívta életre Vörösmarty versét, a Szózatot, amelyben hűséget és hazaszeretetet követel a magyaroktól.
A mű ún. jelképvers. Tartalma és a korban betöltött szerepe, jelentősége miatt afféle nemzeti jelképpé vált.
A vers legfontosabb üzenete a hazaféltés (nem véletlenül a „hazádnak” a költemény legelső szava). Állítólag a „rendületlenül” szót hetekig kereste a költő (ez tudós szerkesztésre vall).
A vers műfaja hazafias (vagy közéleti, közösségi) óda. A cím jelentése: ünnepélyes, buzdító beszéd. A szózat mint műfaj egyfajta felhívás, kiáltvány, szónoklat; ez a szó tehát nemcsak verscím, hanem egy műfajt is jelöl.
Keretes szerkezetű: az első és az utolsó két versszak a keret.
A vers 3 részre tagolódik:
1. az első rész (1-2. strófa) és a harmadik rész (13-14. strófa) a keret, amelyben a költő megszólítja a magyar embereket, hangvétele költői, magasztos.
Ez a föld, a haza földje az, amely óv, ápol és eltakar, mondja a költő, majd kitágul a perspektíva: a világon ezen kívül nincsen számodra hely. Akár jó, akár rossz itt a sorsod, itt kell élned, és itt kell meghalnod is.
A magyar ember csak itt lehet otthon. A haza befogad, a nagyvilág kizár. Ez a leghatásosabb érv a haza iránti hűség mellett.
A költő ellentétes képeket használ: bölcső-sír, élet-halál, nagyvilág-itt
2. a második rész a közbezárt rész, a 3-12. strófa, mely idősíkokra bontható fel.
A 3-5. versszak, a múltról, a gyökerekről szól. Ez a haza, itt gyökerezik a múlt, az egyes emberek múltja. Itt küzdöttek a legnagyobb magyar hősök, ezért a földért.
Felidézi történelmünk dicsőséges pillanatait (honfoglalás, Árpád és Hunyadi harcai) és áldozatos honvédő háborúit (Rákóczi szabadságharc). Ha mi nem vagyunk hűek a hazához, akkor az őseink hiába ontották érte a vérüket.
A 6. versszak vált át a jelenbe: ha kevesebben vagyunk is, megmaradtunk a sok hányattatás ellenére.
A 7. versszaktól már nemcsak a magyarokhoz szól a vers, hanem az egész világhoz. A magyar nép ugyanis ezredéves szenvedésével, a vereségek, bukások ellenére való megmaradásával kiérdemelte az egész világ szolidaritását.
Innentől egy másik idősík, a jövő dominál, de múlt és jelen is szerepel egy-egy utalásban.
A 8-9. versszak bizakodó, biztatni próbál, de a 10-12. versszakban a nemzethalál gondolata is fölvetődik. Lehet, hogy jobb kor köszönt ránk, de az is lehet, hogy a teljes pusztulás.
A lap aljára értél, a folytatáshoz kattints a következő oldalra!
Hozzászólások
Vörösmarty Mihály Szózat c. versének elemzése — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>