Vörösmarty Mihály Az emberek c. versének elemzése
Csupa képes beszéd pl. a 3. versszak: mi dús a föld, s emberkezek még dúsabbá teszik. Szellem s erény, a két pozitívum, s köztük a bűn, amely háttérbe szorítja a jókat. S hiába a jó is meg a bűn is, semmi nem viszi előre a világot.
Vannak pozitívumok tehát, de alapvetően a gonoszság uralkodik az emberekben. Az 5. versszak lefesti a hiányokat, pl. a szabadság hiányát, ez olyan teher rajtunk, amit nem önként vállaltunk, és ami nyomaszt.
A 7. versszakban hangzik el: „Az ember fáj a földnek”, ez tipikus Vörösmarty-kép. Előtte ilyet senki le nem írt. Az ember tesz minden rosszat a földnek és magának. Óriási kép, mindig, mindenkor.
Maga a refrén is negatívum (reménytelenség). 1. vszk: sóhajtás, nagy terű képek, 2. vszk: szél (nem egy kis szellő, hanem nagy szél) tombolt.
A Gondolatok a könyvtárban című versben az emberek testvérekként jelennek meg, itt viszont testvériség és szeretet helyett a „testvérgyűlölési átok” jelenik meg, szörnyű látomásként kísért a vers végén.
A józan ésszel nem az áldozni tudó szív egyesül, hanem a rosszakarat. Azt látjuk tehát, hogy Vörösmarty elvesztette hitét a felvilágosodás liberális eszméiben, sőt, az utópista szocializmus tanításai is hitelüket vesztették.
A fejlődés végeredménye nem „emberségre javulás” lesz, hanem gyűlölködés, és annak következtében valamiféle apokaliptikus pusztulás.
Megszólal a versben az ínség, a nyomor miatti panasz is, és a lengyel példa elrettentő tanulsága, a forradalomtól való rettegés is.
Vörösmarty felismeri, hogy ez a helyzet megváltoztathatatlan, hogy „minden hiábavaló”. Az utolsó versszakban már kétszer hangzik el a refrén: „Nincsen remény! nincsen remény!”
Nagyívű, felkavaró versről van szó, amely irodalmunk egyik legelkeseredettebb alkotása. A költő esélyt sem lát arra, hogy valaha lesz olyan jövő, amelyben nem lesz ínség, szolgaság, dögvész, és ahol nem pusztulnak el emberek nap mint nap őrült szenvedések közepette.
Hozzászólások
Vörösmarty Mihály Az emberek c. versének elemzése — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>